День Соборності України або чому 22 січня – така важлива дата для українців
Саме цього січневого дня у запалі революційних змін була створена Українська Народна Республіка, відома як УНР. Четвертий Універсал був виданий 22 січня 1918-го року і декларував незалежність України. УНР проголошувалася «самостійною, ні від кого не залежною, вільною суверенною державою українського народу».
Більш того на тих територіях, які входили до складу колись потужної Австро-Угорської імперії, була утворена ЗУНР - Західноукраїнська Народна Республіка. Вже до кінця року, в грудні 1918-го у Фастові, з гарячим бажанням втілити українську мрію в реалії, лідерам цих двох держав вдалося підписати своєрідний поєднувальний договір. Цей договір увійшов в нашу сучасну історію як «Акт злуки», а 22 січня 1919-го року він був публічно оприлюднений в Києві на знаменитій Софійській площі.
Але тоді на територію України увірвалася кривава диктатура, яка поспішила зламати ці сміливі починання вільного українського народу. Уже буквально через кілька місяців більшовики увійшли в Київ, Закарпаття окупувала Чехословаччина, а Східну Галичину - поляки. А далі...
Акт злуки так і залишився лише декларацією. Та народ ніколи не втрачав надію, адже народ, який втратив надію, просто зникає. Наш народ не зник, а загартувався. І сьогодні ми пам’ятаємо той день проголошення Акту Злуки як день великого піднесення і віри у наше майбутнє, вільне та щасливе майбутнє. Наше свято до нас повернулося.
22-го січня 1990-го року мільйони українців вишикувалися в справжній живий ланцюг, що розтягся від Києва до Львова. Таким чином уособлюючи єдність всіх українців і свободу жити на своїй землі.
У 1999 році відповідно до Указу Президента України ця дата була закріплена на законодавчому рівні суверенної держави. З тих пір відзначаємо щорічно 22 січня - у день проголошення в 1919 році Акта Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки - День Соборності України.