Вертіївська громада
Ніжинський район, Чернігівська область

ДЕНЬ СВЯТОГО МИКОЛАЯ. ВІТАЄМО УСІХ ЗІ СВЯТОМ!!!

Ким був святий Миколай

      На відміну від більшості святих,  про життя яких дізнаємося за повір'ями та легендами, св. Миколай - історична особистість. Роками його життя прийнято вважати 270 - 345 рр. н. е. За переказами Микола був єдиним сином у багатих і благочестивих батьків Феофана і Нони. Вони вимолили у Бога, оскільки тривалий час були бездітні, а за це обіцяли присвятити своє дитя релігії. Микола рано осиротів і жив відірвано від усіх, занурений у світ науки.

          Ім'я Миколи зафіксоване в списку єпископів - учасників першого Вселенського християнського собору 325 року, який зібрав імператор Костянтин Великий. За життя він здійснив багато чудес: визволив від смерті трьох обмовлених воєначальників, врятував рідне місто Світи від тяжкого голоду, неодноразово рятував бідуючих на суші і на морі. Після мирної кончини, мощі святого стали виділяти цілюще миро, що ще більше прославило його.

          У 2009 році за рентгенівським знімкам і краніологічним вимірам в Манчестерському університеті реконструювали обличчя Миколи. За даними вчених, Микола був кремезним чоловіком зростом близько 1,68 м. У нього був високий лоб, виступаючі вилиці та підборіддя, карі очі і смаглява шкіра.

Традиція свята 19 грудень

             День святого Миколая починає низку різдвяних свят. І одним з приємних подій цього свята є прихід святого вночі: на Україні він кладе дітям солодощі під подушку, в Європі - в шкарпетки, розвішані біля каміна.

            Історія народження цієї традиції така: по сусідству з Миколою жив бідний вдівець, у якого була дочка. У дівчини був коханий з багатої сім'ї. Але його батьки не хотіли прийняти в будинок безприданницю. Дізнавшись про це, Микола подумав: «У мене є все, а поруч хтось страждає». І щоб допомогти дівчині, вирішив скористатись батьківським спадком. Вночі, щоб не бути впізнаним, він пробрався до убогого будинку і кинув у вікно спальні дівчини згорток з золотими монетами.

Так він поєднав серця коханих, а по місту пройшов слух, що небесний ангел допоміг закоханим. Микола перший раз у житті відчув себе щасливим. Він став приносити в будинки знедолених теплі речі, іграшки та їжу. І завжди під покровом ночі, щоб не бути впізнаним. Але одного разу його вистежили городяни і дуже здивувалися, коли дізналися, що цей замкнутий і сором'язливий юнак має таке добре серце. Пізніше вони обрали Миколу своїм єпископом.

«Миколай на порозі - допомагай мені в дорозі»

              Завдяки своїм діям Миколай вважається покровителем простих людей, моряків, купців і дітей. Є легенда, що в Олександрії ще молодим він воскресив моряка, який зірвався з елемента корабельного оснащення в шторм і розбився на смерть.

                У народній свідомості Микола допомагає і у військовій, і в селянському справі. А також Микола є рятівником від усяких бід, упорядником шлюбних уз і подружнього щастя, захисником обмовлених і невинно засуджених.

                До святого звертаються в безвихідних ситуаціях і при важких матеріальних обставинах, незаміжні і заміжні жінки просять Миколи Угодника про те, щоб благополучно вийти заміж і жити з чоловіком в любові та злагоді. Водії, моряки і просто подорожуючі моляться про те, щоб уникнути небезпек в дорозі. 

Притча про появу дня святого Миколая

 

                У  святого Миколая для вшанування два дні в році - у травні і грудні. Обидва ці місяці важливі для хліборобів («Два Миколи: один з травою, а другий з морозом»). А легенда, за якою святому дісталося саме ці дні, пов'язана з мужиком-селянином. Їхав мужик по путівцю, та застряг з важким возом у багнюці.

                Зіскочив з воза, намагався витягнути віз, але нічого не вийшло. В цей час йшов повз святий Касіян в ошатному вбранні. Попросив у нього мужик допомоги. Образився Касіян, що його з-за такої дрібниці турбують - адже він до Бога в рай поспішає. І пройшов мимо. Через деякий час повз вози проходив інший мандрівник - святий Миколай Угодник. Коли його мужик попросив про допомогу, той відразу підставив плече, весь у багнюці перемазаний, але допоміг віз витягнути і пішов своєю дорогою.

               Коли святі прийшли до Бога, він запитав у Миколи: «Чому ти запізнився і весь перемазаний брудом?» Микола розповів, що трапилося з ним в дорозі. Бог поцікавився, чому Касіян мужику не допоміг? Той відповів: «Я адже на зустріч з тобою квапився. Як я міг прийти в брудному одязі?» - «Раз не допоміг ти мужику, Касіян, будуть тебе тільки раз на чотири роки славити. А Миколу Угодника, швидкого на допомогу, кожен рік будуть святкувати вдвічі». З тих пір день святого Касіяна лише 29 лютого відзначають, а у Миколи Угодника кожен рік і навесні (22 травня - день прибуття його мощей до Барі в Італії), і взимку (19 грудня - день смерті Миколи) за свята

Прикмети на день святого Миколая

 

           У свято Миколая Угодника селяни всього села складалися, варили пиво, ставили усім світом в церкві свічку і правили молебень про дарування всіх благ, щоб наступного року був урожай на жито й плоди. Після чого починалося частування всіх селян брагою, пивом, пирогами і весела їзда з піснями: «Віталися зі сніжною зимою тричі об'їжджаючи навколо села на санях». Залишки їжі роздавали жебракам.

Цікаві факти

            Микола Чудотворець (був греком за походженням) почитався як православною, так і католицькою церквами. Навіть мусульмани і язичники звертаються до нього за допомогою. Адже він вважається найбільш простим і швидким на виконання прохання святим.

          В іконографії виділяють ікони «Миколи зимового» і «Миколи весняного», відповідні дні шанування в році. При цьому «зимовий» Микола зображується у єпископській митрі, а «весняний» - з непокритою головою. За переказами, іконографія «Миколи зимового» виникла в часи царювання Миколи I, який звернув увагу на те, що на іконі його небесний покровитель зображений без головного убору і зробив зауваження духовенству.

              Святий Миколай є прообразом Санта-Клауса. А в країнах Західної Європи розвозити подарунки йому допомагає ослик. Тому біля чобітка для солодощів діти залишають і пару морквин - адже тваринка за нічну подорож може втомитися і зголодніти.

 Наступаюче свято дає можливість проявити будь себе в ролі таємного помічника. Кому буде адресована ваша допомога і любов: дитячим будинкам, школам, лікарням, близьким людям, а може і собі? Вирішувати вам.« повернутися до списку новин